Namibia – Hotspot produkcji zielonego wodoru

Namibia – Hotspot produkcji zielonego wodoru

Projekt Firmengruppe • 23 Sierpień 2023

 HyRandis: Norbert Dörgeloh (ALENSY) w kręgu partnerów konsorcjum

Exportinitiative Energie (Inicjatywa Eksportu Energii) wspiera rozwój i tworzenie zielonej gospodarki wodorowej.

W ramach Exportinitiative Energie (Inicjatywy Eksportu Energii) Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu wspiera tworzenie niemieckich konsorcjów na rzecz przyjaznych dla klimatu projektów za granicą. Realizacja podróży przedstawicieli konsorcjum do Namibii wspierana była przez Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową dla Afryki Południowej (AHK Südliches Afrika) oraz BC Berlin-Consult GmbH.



Niemieckie konsorcjum HyRandis, składające się z wyspecjalizowanych firm doradczych Dornier Group, HPC Hamburg Port Consulting GmbH, producenta modułów fotowoltaicznych AESOLAR, dewelopera projektów fotowoltaicznych, wiatrowych i wodorowych Projekt GmbH oraz namibijskiego inicjatora projektu ALENSY wspólnie zaplanuje i przygotuje rozwój projektu produkcji zielonego wodoru na skalę przemysłową do użytku lokalnego lub eksportu jego zielonych pochodnych. Na łącznej powierzchni ponad 7.500 ha możliwy do zrealizowania jest już pierwszy etap budowy, dzięki przyłączeniu do sieci projektu fotowoltaicznego o mocy 180 MW w znajdującej się w sąsiedztwie podstacji. Całkowity potencjał fotowoltaiki wynosi 1,1 gigawata.


Podczas sympozjum zorganizowanego w ramach podróży członkowie konsorcjum zaprezentowali swoje rozwiązania energetyczne namibijskiej publiczności, w skład której wchodzili przedstawiciele firm, nauki, polityki i władz.

Podróż przedstawicieli konsorcjum wykorzystana została również do rozmów z NamWater - państwowym dostawcą wody, w celu zbadania możliwości zaopatrzenia w wodę do produkcji zielonego wodoru dla pierwszego etapu budowy, jak równiż z NamPower na temat istniejących możliwości przesyłu zielonej energii elektrycznej oraz istniejących planów rozwoju dla w przyszłości mocno rosnącego zapotrzebowania na projekty energii odnawialnej.

„Namibia importuje obecnie 70% swojego zapotrzebowania na energię z zagranicy, mając najlepsze na świecie poziomy napromieniowania oraz doskonałe lokalizacje dla elektrowni wiatrowych na wybrzeżu", mówi Ubbo de Witt z Projekt Firmengruppe, „Czas, aby coś się zmieniło!"


W Swakopmund gubernator Neville André Itope przyjął zagranicznych gości oraz namibijskiego przedsiębiorcę w nadziei na szybkie wdrożenie i stworzenie miejsc pracy w regionie.


Share by: